Milujte ho taky

K tomuto zamyšlení mě přivedlo časté stěžování lidí na vysoké teploty během tohoto léta. Ano, byly pro nás neskutečné. Taky jsem první dny byla jako paralyzovaná, ale máma-chovatelka paralyzovaná dlouho být nemůže.  I když chovám svá zvířata s minimální péčí, v podstatě mě nepotřebují ani vidět, s dětmi už to tak jednoduché není. Děti jsou neúnavné, vůbec netuším, kde tu energii berou.

 V takovém horkém létě je lepší chovat zvířata než vlastnit děti :-). Zvířata vylézala až za západu slunce z přístřešků, jak kůň, tak i ovce trávili tropické teploty ve stínu i slepice měly otevřené zobáky a zvednutá křídla, aby se chladily.

Ale s dětmi je to horší. Snažila jsem se minimalizovat jakýkoliv pohyb, ale sotva jsem si sedla, hned chtěla Anežka pití, že má strašnou žízeň, přestože zrovna dopila půl láhve, po pití chtěla zase kakat, do toho Elinka chovat, kojit, hlavně být u maminky co nejvíc přitisknutá. Ze mě tekly krůpěje potu jen tak ve stoje, natož přitisknutá k někomu jinému. Jenomže děti mají kouzlo roztomilosti a neodbytnosti, takže chovatelka odpočívat může, máma ne.

Po pár dnech aklimatizace jsem začala hledat výhody. A bylo jich tolik, až mě to udivilo a začala jsem si ty tropy pořádně užívat. Takže tady je pro inspiraci můj seznam, proč je tak úžasné mít horké léto na našem statku.

 1. žádné topení – vzhledem k tomu, že při poklesu teplot vytápíme celý dům dřevem v několika kamnech, což může být pro někoho romantické-možná tak týden, je to docela dřina. Spotřeba dříví je asi 2kolečka dřeva denně, myslet na přikládání, uhlídat děti, aby neproklouzli do kotelny za vámi, naštípat třísky, tlumit žár dle potřeby a spousta další práce okolo. Takže horké léto je, co se týče topení, bez práce. Hurá!!!
 2. prádlo uschne během chvilky– možná vás překvapí, co je to za výhodu, ale maminky mi dají jistě za pravdu, že děti dokážou zašpinit během dne plnou pračku oblečení. A když k tomu jedno dítě ještě přebalujete do látkových plen. To už pak jsou sušáky (mám dva-pro každé dítě jedno :-) )bez volného místa úplně.
 3. seno se suší samo – v létě je potřeba dělat zásoby sena na zimu. A vzhledem k tomu, že letošní léto senoseči přálo, seno bylo sklizeno během 3dnů.
 4. netřeba k moři– léto bylo opravdu výjimečné, teploty u nás překonávala jen Arábie. Tím pádem máme všichni opálení jako od moře a ke koupání v bazénu jsme nepotřebovali dětem ani ohřívat vodu, byla každý den čerstvá a stále teplá jako kafíčko.                                                                                                                                                                                                                                                      P1290747
 5. snížená potřeba úklidu– celé dny jsme trávili venku od snídaně po večeři jídlo na terase či v trávě, takže žádné vysávání drobků, vosy a mravenci se postarali.
 6. teplé romantické noci– do půlnoci a terase sledovat koncert z notebooku, relaxovat v lehátkách nebo grilovat s přáteli, tomu toto léto opravdu přálo.
 7. odpadlo i trápení s oblékáním– většinu léta bylo tak teplo, že dcerušky chodily nahé a mladší navíc i bez plínek. Údržba snadná, stačí osprchovat hadicí :-) . Další úspora mojí práce a peněz.
 8. pozitivní nálada i při dešti– sluníčko bylo tak intenzivní, že nás dobíjelo pozitivní energií, která neustala ani při letních velmi ojedinělých deštích. Tancovaly jsme s holkama v dešti a užívaly si ho.
 9. každý den zmrzlina – mám ráda zmrzlinu a holky taky a letošní léto jí opravdu přálo. A my si jí do sytosti užívaly. Byla to i odměna za hezky snězený oběd, což byla pro Anežku velká motivace.
 10. Zelenina i bez skleníku– zahrádka je obsypaná rajčaty, kterým se díky minimálnímu dešti a horkým slunným dnům daří i přesto, že nemáme skleník. Letos poprvé jsem zkusila pěstovat i papriky a byla jsem mile překvapená z velké úrody.                                                                                     P1290710
 11. sušení bylinek nebylo nikdy snadnější – sluníčko mi pomohlo i usušit bylinky – meduňka, lípa, máta, tymián, majoránka, šalvěj i bazalka jsou nasušené a čekají na dárkové zabalení. Naše bio produkty mají v rodině o Vánocích veliký úspěch.
 12. ovoce je taky dost-meruněk bylo tolik, že marmelády máme na celý rok a zbytek kvasí v bečce. Maliny jsem rozdávala po sousedech, měsíční jahůdky zobou holky doteď, durancie je obalená a čekám, až dozraje do bečky. Ze švestek se o víkendu udělala povidla a zbytek půjde do bečky.
 13. trávník neroste– tím odpadá sekání trávy.Další úspora práce i energie.
 14. rekonstrukce se stopla– přes léto intenzivně neopravujeme, na výsadbu zeleně také nejsou podmínky. Takže co se udělá, to je takový bonus.
 15. snáze se učím lenošit– je pro mě těžké relaxovat, když kolem sebe vidím tolik práce, kterou na statku s probíhající rekonstrukcí nelze nevidět. Vlastně jsem se to nikdy nenaučila, ale v takovém teple mi jde snáze se zastavit s knížkou v ruce, poležet s holkama v bazénu, jen tak koukat na oblohu ve stínu. Protože jakékoliv opuštění stínu je vyčerpávající a uzemňující, natož stavět suchou zídku, nebo okopávat zahrádku.

A mohla bych pokračovat…

 

Na všem je možné si najít něco pozitivního a hned budete rádi zalévat :-). Užijme si poslední horké dny s úsměvem, načerpejme pozitivní energii ze slunce, bude ho zase čím dál méně. Léto pomalu končí. Uvědomujme si, v čem nám horké léto pomáhá, než si budeme stěžovat. Co najdete na létě pozitivního vy? Za co jste horkému počasí vděční? Čeho si můžete díky létu vážit?

 

 

Jana Cvilinková
Miluji zvířata a udělala bych pro ně cokoliv. Již 15let mám vlastního koně a chci vám ukázat, jaký může být život po jeho boku. Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře
 • Stáhněte si e-book a zamilujte si přirozené ustájení.
 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky